Jak zmyć lakier do paznokci z bluzki?

ręczne czyszczenie plamy

Pięknie pomalowane paznokcie stanowią powód do zadowolenia. Nawet prosty manicure sprawia przecież, że dłonie stają się znacznie bardziej atrakcyjne. Cały entuzjazm znika jednak bez śladu, gdy orientujemy się, że przynajmniej część lakieru pozostała na ubraniach. Jak pozbyć się lakieru do paznokci z bluzki, a jednocześnie nie doprowadzić do uszkodzenia jej delikatnej tkaniny? Sprawdzonych sposobów jest co najmniej kilka.

Sprawdź, co masz w kosmetyczce

Plama z lakieru do paznokci na ulubionej bluzce wcale nie musi być wyrokiem. Chcąc się z nią uporać warto jednak działać szybko. Bardzo często pomaga użycie zmywacza do paznokci, który przecież powstał z myślą o tym, aby usuwać tego rodzaju plamy. Oczywiście, nakładanie zmywacza bezpośrednio na plamę nie jest najlepszą z opcji. Znacznie lepszym rozwiązaniem będzie sięgnięcie w tym celu po wacik albo patyczek kosmetyczny i pocieranie nim plamy aż do jej całkowitego oczyszczenia. Jeśli tkanina jest dość gruba i mocna, dobrym rozwiązaniem może okazać się także zastosowanie acetonu. W obu przypadkach warto mieć na uwadze to, że każda tkanina może reagować nieco inaczej na tego rodzaju środki. Przed ich zastosowaniem dobrze więc przetestować je na gorzej widocznych fragmentach bluzki.

Pilniczek do paznokci i lakier do włosów

Jeśli plama po lakierze pojawiła się na jeansowej bluzce lub skórzanej kurtce, pomóc może sięgnięcie po gumkę do paznokci. Rozwiązaniem alternatywnym jest też pilnik przeznaczony do pielęgnacji paznokci, choć zdrapując lakier za jego pomocą warto pamiętać o zachowaniu szczególnie dużej ostrożności. Sytuacja może się skomplikować, gdy plama pojawiła się na letniej bluzce wykonanej z delikatnej tkaniny. Radykalne środki nie wchodzą wtedy w grę, nie trzeba jednak wcale obawiać się, że bluzka będzie nadawała się wyłącznie do chodzenia w niej po domu. Tu z pomocą przychodzi lakier do włosów. Po spryskaniu nim zabrudzonego miejsca należy poczekać, aż plama wyschnie, potem zaś nie pozostaje nam już nic innego niż jej staranne zeskrobanie. Nie należy robić tego z wykorzystaniem pilnika do paznokci, szczoteczka do zębów powinna jednak sprawdzić się doskonale.

Nieśmiertelna soda oczyszczona

Delikatne tkaniny wymagają dużej troski, chcąc pozbyć się pozostałości lakieru do paznokci dobrze jest więc sięgnąć po sodę oczyszczoną. Ta jest dostępna w każdym sklepie, a jej czyszczące działanie ujawnia się zaraz po zmieszaniu jej z wodą. Po umieszczeniu papki na plamie należy poczekać, aż wchłonie się ona w materiał lekko ją rozcierając. Potem można już przystąpić do prania bluzki przestrzegając zaleceń jej producenta.