Jak wybrać idealne miejsce do pracy w domu?

business woman pracuje w domu

Wiele wskazuje na to, że praca zdalna, która zyskała sobie dużą popularność podczas pandemii, pozostanie z nami na dłużej. Niestety, nie każdy z nas ma tyle szczęścia, aby przeznaczyć oddzielny pokój na wykonywanie obowiązków pracowniczych. Warto zastanowić się więc nad tym, jak znaleźć odpowiednie miejsce do pracy w domu oraz co zrobić, aby było ono naprawdę atrakcyjne.

Gdzie pracować w domu?

Trudno odpowiedzieć na pytanie o to, w którym pomieszczeniu najlepiej urządzić sobie kącik do pracy w domu. Kluczowe znaczenie wydaje się mieć zatem zarówno układ mieszkania, jak i godziny pracy. Najlepiej, jeśli jest to pomieszczenie na tyle duże, aby umieszczenie w nim kilku dodatkowych mebli i sprzętu komputerowego nie zmieniło jego charakteru. Wydajność pracy wymaga również tego, aby było to pomieszczenie stosunkowo rzadko uczęszczane.

W zależności od tego, z jaką sytuacją mamy do czynienia, może być to zarówno salon, jak i sypialnia. W sieci można znaleźć także propozycje takiej aranżacji kuchni, aby można było w niej uczyć się i pracować. Jeśli godziny pracy pokrywają się z godzinami zajęć dzieci, można stworzyć sobie gabinet w pokoju ucznia lub przedszkolaka. Takie rozwiązanie należy jednak traktować jako ostateczność, bo może naruszać osobistą przestrzeń dziecka.

Od czego zacząć przygotowywanie kącika do pracy?

Nasze domowe biura mogą znacząco różnić się między sobą. Wiele osób pracuje zdalnie, ich obowiązki różnią się jednak w dość istotny sposób. Nic więc dziwnego, że już samo stworzenie listy mebli, bez których nie można się obyć pracując zdalnie, nie jest wcale prostym zadaniem. Za każdym razem wygląda ona nieco inaczej, jeśli jednak mielibyśmy wskazać na te rozwiązanie, którego nie powinno zabraknąć, z pewnością byłoby nim przede wszystkim biurko. Co warte podkreślenia, ważny jest nie tylko jego przemyślany wybór, ale również usytuowanie. Przyjmuje się więc, że powinno być ono usytuowane tak, abyśmy siedzieli twarzą do okna. Dzięki temu zwiększymy szansę na pracę przy świetle dziennym. Ta ułatwi nam koncentrację na spoczywających na naszych barkach obowiązkach i przyczyni się do tego, że nasze oczy nie będą się męczyć. Wyjątkiem jest sytuacja, w której okno wychodzi na południe lub zachód, a tym samym słońce operuje wyjątkowo intensywnie. W takim przypadku o większym komforcie można mówić wtedy, gdy biurko jest ustawione bokiem do okna.

home office

Warto też pamiętać, że choć światło dzienne ma kluczowe znaczenie, nie możemy bazować jedynie na nim. Podobnie, jak w klasycznym biurze, przygotowując biuro w domu należy zadbać o dodatkowe oświetlenie. Absolutnym minimum jest umieszczona na biurku lampka. Dobrze jest zatroszczyć się również o to, aby emitowała ona światło zimne. Światło ciepłe jest odbierane przez większość z nas jako przyjemniejsze, sprzyja jednak nie koncentracji, ale relaksowi. Przygotowując miejsce pracy w domu nie należy przesadzać także z dodatkowymi elementami zwłaszcza, jeśli mają pełnić przede wszystkim funkcję ozdobną. Mamy prawo do tego, aby podczas wykonywania obowiązków domowych czuć się dobrze. Warto jednak pamiętać również o tym, że to minimalizm sprzyja koncentracji.

Jak pokonać trudne warunki przy organizacji miejsca pracy?

Idealną jest sytuacja, w której możemy pracować w domu w miejscu, które przypomina profesjonalne biuro. Nietrudno się jednak domyślić, że nie zawsze jest to możliwe. Znacznie częściej okazuje się, że w mieszkaniu nie ma już miejsca na dodatkowe biurko, a pracę i tak należy wykonać. W takim wypadku odradza się dostosowywanie sypialni do zawodowych potrzeb tak długo, jak tylko jest to możliwe. Doświadczenia osób, które zdecydowały się na taki krok potwierdzają, że jest to rozwiązanie mało praktyczne, które przyczynia się przede wszystkim do problemów ze snem wieczorową porą.

Jeśli więc nie ma mowy o biurku w salonie, warto wykorzystać do pracy blat kuchenny. Okazuje się, że on również będzie w stanie spełnić wszystkie nasze oczekiwania. Jeśli dodatkowo zaopatrzymy się w pojemniki na dokumenty i segregatory i znajdziemy miejsce na choćby niewielką lampkę, wykonywanie codziennych obowiązków nie musi być wcale skomplikowane.

Meble niezbędne do urządzenia biura w domu kupisz w sklepie internetowym Meble BIK.