Jak pozbyć się zapachu wilgoci z ubrań?
Zapach wilgoci nie należy do przyjemnych. Niestety, bardzo często można go wyczuć nawet na tych ubraniach, które właśnie wyjęliśmy z pralki. Często już drobny błąd taki, jak choćby zbyt długie suszenie odzieży w pomieszczeniu ze słabą wentylacją sprawia, że trudno wyobrazić sobie inne rozwiązanie niż ponowne pranie. Na szczęście, ten sposób rozwiązania problemu zapachu wilgoci można dziś traktować jako ostateczność. Istnieje także kilka innych, bezpieczniejszych i bardziej ekonomicznych metod.
Proste sposoby na wyeliminowanie zapachu wilgoci
Jedna z najpopularniejszych metod pozwalających na eliminowanie zapachu wilgoci z ubrań, jest jednocześnie sposobem do którego wiele osób podchodzi z dużą niechęcią. Nie może być jednak inaczej, skoro zaleca się prasowanie ubrań, których zapach nam nie odpowiada. Wysoka temperatura przynosi szereg korzyści bluzkom i spodniom, jedną z nich jest zaś neutralizacja zapachów.
Jeśli pranie nie pomoże, możemy zdecydować się na jedno z bardziej radykalnych działań. Wiele osób przywraca neutralny zapach ubraniom nalewając wódkę lub spirytus salicylowy do pojemnika z atomizerem. Po spryskaniu ubrań można oczekiwać pozbycia się nieprzyjemnego aromatu. Innym ciekawym rozwiązaniem jest włożenie zatęchłych ubrań do zamrażarki. Tam, gdzie wysoka temperatura okazuje się bezradna, często pomaga niska. Ubrania powinny pozostać tam przez co najmniej kilka godzin.
Co robić, aby ubrania zaraz po praniu nie miały zapachu wilgoci?
Zgodnie z zasadą mówiącą o tym, że zapobieganie jest zawsze tańsze od leczenia, warto zastanowić się nad tym, jak nie dopuścić do pojawienia się zapachu wilgoci na ubraniach. Najprostszym sposobem jest, oczywiście, wyjęcie prania natychmiast po zakończeniu cyklu. Wnętrze bębna nie jest stworzone do tego, aby ubrania przebywały w nim zbyt długo. W starszych pralkach zapach stęchlizny pojawia się w nim przecież już po kilkudziesięciu minutach.
Jeśli wentylacja w łazience pozostawia wiele do życzenia, warto zastanowić się również nas tym, czy suszenie w niej ubrań rzeczywiście będzie najlepszym rozwiązaniem. Oczywiście, często nie ma innej alternatywy, nawet w niewielkich mieszkaniach starajmy się jednak suszyć pranie poza łazienką. Złym nawykiem związanym z suszeniem jest zresztą nie tylko wykorzystywanie pomieszczeń ze słabą wentylacją. Wiele osób ma tendencję do suszenia ubrań bardzo blisko siebie tak, aby możliwie jak najwięcej z nich zmieściło się na drążku lub na sznurku. Niestety, oszczędność miejsca rzadko idzie w parze z wysoką jakością suszenia. Rozplanowanie prania tak, aby suszyć mniejszą liczbę odzieży jest lepszą opcją niż walka ze stęchlizną.