Jak domowym sposobem wyczyścić srebro?

jubilerka

Srebro to piękny materiał zachwycający zarówno z uwagi na swoją wytrzymałość, jak i ze względu na blask, który zachwyca. Jego zalety można mnożyć, nic więc dziwnego, że towarzyszy ludziom już od tysięcy lat. Niestety, srebro ma też wady. Pod wpływem powietrza szybko ciemnieje i z czasem ta ciemniejsza warstwa staje się nie tylko coraz grubsza, ale również coraz trudniejsza do usunięcia. Pozbycie się nalotów z wykorzystaniem konwencjonalnych środków czystości często wymaga czasu, wysiłku i dużej dozy ostrożności. W pierwszej kolejności dobrze jest więc przetestować domowe sposoby.

Co wpływa na matowienie srebra?

Nieestetyczny nalot, z którym tak często mamy do czynienia nie tylko na srebrnej biżuterii, ale również na zastawie stołowej, nie jest niczym niezwykłym. To naturalny sposób reakcji srebra na znajdującą się w atmosferze siarkę. Pierwiastek ten wiąże się z atomami srebra, wspomniany nalot jest więc siarczkiem srebra powstającym w wyniku zachodzących reakcji chemicznych. Znakiem rozpoznawczym siarczku srebra jest jego ciemna barwa i to właśnie ona odpowiada za negatywne zjawisko matowienia.

Na ratunek – soda

Osoby zastanawiające się nad tym, jak wyczyścić srebrne sztućce i mieć pewność, że zabieg ten będzie skuteczny, w pierwszej kolejności powinny sięgnąć po sodę oczyszczoną. Przed użyciem należy ją wymieszać z wodą starając się, aby uzyskane połączenie miało postać dość gęstej piany. Zwykle piana ta usuwa osad już po kilkunastosekundowym kontakcie z nim. Trudno o lepsze rozwiązanie zwłaszcza wtedy, gdy chcemy wyczyścić srebrne sztućce charakteryzujące się obecnością licznych wgłębień. Pasta dociera nawet w te zakamarki, które są wyjątkowo trudno dostępne. Oczywiście, nie jest to sposób pozbawiony wad. Wszystkie czynności związane z czyszczeniem srebra sodą należy wykonywać ręcznie. Jeśli więc zastawa lub kolekcja biżuterii ma wiele elementów, może nam to zająć więcej czasu niż początkowo sądziliśmy.

Folia aluminiowa jako środek czyszczący

Innym domowym sposobem, którym warto się zainteresować, jest czyszczenie srebra z wykorzystaniem folii aluminiowej. Przyda nam się w tym celu odpowiednio duży arkusz folii oraz pojemnik, który będziemy mogli wyłożyć nią. Pojemnik powinien być plastikowy lub szklany, bo metal może prowokować niepożądane reakcje chemiczne.

Gdy przygotowaliśmy już narzędzia pracy, możemy umieścić w pojemniku srebrne elementy, a następnie zalać je roztworem wrzącej wody i sody (pół szklanki sody na pół litra wrzącej wody). Już po kilku minutach pozbędziemy się w ten sposób cienkich warstw nieestetycznego nalotu.